Březen 31 2015

Ve zkratce: Jak propagovat nový eshop

Toto krátké shrnutí vzniklo spíše jako rada pro začátečníky, kteří přemýšlí o tvorbě nového eshopu nebo jej již mají a nyní zvažují, kde a jak jej propagovat. Borci jako já už totiž tohle všechno mají v malíku a můžou tento článek rovnou skipnout.

Postavit eshop a pouze čekat, než mě zavalí objednávky, to asi není ta správná cesta za úspěchem. Nemusel bych se totiž taky dočkat. Proto cílená a aktivní propagace je správným a nutným krokem. Jenže kde začít? Možností je celá řada, ale ne všechny propagační kanály jsou stejně efektivní.

Chtěl bych úplně jednoduše, že to pochopí i náš pes, shrnout výhody a nevýhody jednotlivých způsobů propagace eshopu a začnu rovnou tím nejzákladnějším.

Upozorňuju, že všechny informace, co zde uvádím, jsou obecné, takže v některých konkrétních oborech se mohou některé věci více či méně lišit.

Google Adwords
Klasická online reklama s platbou za proklik. Může být textová i grafická (bannery). Základem je reklama ve vyhledávání, která se zobrazuje obvykle jako první tři odkazy, když hledáte něco na Google. Další placené pozice se zobrazují v pravém sloupci. Další kampaní adwords je tzv. remarketing. Když navštívíte libovolný web s půjčkami, později při brouzdání netem si všimnete, že se vám všude zobrazují bannery oné společnosti nabízející půjčky. Tak to je ono. Zaregistrujete se na Google. Vytvoříte si účet Adwords. Nabijete kredit. Vytvoříte kampaň, zvolíte klíčová slova, na která se chcete zobrazovat ve vyhledávání. Vytvoříte si textovou reklamu. Spustíte kampaň.

Minimální náklady:
Implementace: 0
Min. kredit: 300 (můžete dostat 1000 zdarma, o tom zase zde)

Výhody:
Při správném nastavení přivede hodně lidí na web
Může být hlavním zdrojem objednávek
Lze velice dobře cílit na konkrétní uživatele
Jednoduchá a přesná měřitelnost výkonu kampaní

Nevýhody:
Pokud tomu nerozumíte, můžete velice snadno prodělat kalhoty
Chcete-li z toho vymáčknout maximum, doporučuji oslovit odborníka

Seznam sklik
Je to vlastně obdoba Google Adwords. Funguje stejně, liší se v detailech. Co mnohé pomalejší jistě překvapí je fakt, že se Sklik zobrazuje na Seznamu, nikoli na Google. Těm lidem, které předchozí informace překvapila, udělá jistě radost, že administrace Skliku je mnohem jednodušší než Adwords.

Minimální náklady:
Implementace: 0
Min kredit: 1000 Kč bez DPH

Výhody a nevýhody jsou stejné jako u Adwords.

Heureka.cz
Jedná se o nejoblíbenější a nejpoužívanější český vyhledávač zboží. Jak to funguje? Váš eshop vygeneruje feed, který po registraci na Heureka.cz vložíte přímo do administrace Heureky. Pokud Váš eshop automaticky negeneruje feedy, bude asi potřeba nainstalovat nějaký modul, který to podporuje nebo požádat svého ajťáka o radu. Následně se produkty spárují s katalogem Heuréky a začnete se zobrazovat. Platíte za proklik z Heureky na Váš eshop.

Minimální náklady:
Implementace: 0-1000Kč
Minimální kredit: 1000 Kč bez DPH

Výhody:
Nejvyšší konverzní poměr
Propracovaný systém hodnocení eshopu uživateli (získáváte zpětnou vazbu)
Jednoduchost
Kredit vydrží relativně dlouho
Free režim, kdy se zobrazujete, sice až někde vzadu, ale jste tam. určitě doporučuju co nejdřív placený režim.

Nevýhody:
Pokud se eshopu dostatečně nevěnujete (a zákazníkům), schytáte špatné hodnocení, kterého se jen tak nezbavíte
Jste-li přehnaně drazí, budete mít nevýhodu, protože zákazník má vždy srovnání s vaší konkurencí

Zboží.cz
Druhý nejsilnější český vyhledávač zboží. Implementace funguje obdobně jako u Heureky. I přes trochu laxní snahu Seznamu se zde nepodařilo vytvořit systém hodnocení zboží a nějakou rozumnou komunitu, ani zákazníci Vás tedy nebudou tolik hodnotit. To může být pro mnohé lajdáky výhoda.

Minimální náklady:
Implementace: 0-1000 Kč
Minimální kredit: 1000 Kč bez DPH

Výhody a nevýhody jsou stejné jako u Heureky, prostě vysoký konverzní poměr, klidně 4-5%, někdo i víc. K tomu celkem levná cena za proklik (záleží na oboru eshopu). Perfektní měřitelnost kampaní.

Srovname.cz
Prý třetí největší vyhledavač zboží v ČR. Bohužel bych řekl, že je až někde hodně daleko za Zbožím a Heurekou. Zatím nemám dostatečné zkušenosti, ale mám pocit, že počáteční kredit 1500 Kč tam vydrží na furt. Navíc původně po nás chtěli registraci za dva litry, wtf? Naštěstí využívají stejný feed jako Heureka a tak není potřeba pro ně vytvářet něco extra.

Minimální náklady:
Implementace: 0-1000 Kč na straně eshopu, zřejmě 2000 za registraci u nich.
Minimální kredit: 1500 Kč, ale je to jak kdy. Pořád mají nějaké akce a nabídky.

Výhody a nevýhody stejné s dalšími vyhledávači zboží.

Facebook:
Propagovat web na největším prokrastinačním portálu všech dob můžete několika způsoby. Můžete si založit stránku. Rovnou říkám, že pokud se o ní nechcete starat, pravidelně přidávat příspěvky a zajímavý obsah, tak to raději nedělejte. Není horší vizitky, než totálně mrtvá Facebook stránka, kde se nachází jeden dva roky starý příspěvek typu: „Dnes jsme pro Vás spustili nový web.“ Pokud to ale myslíte vážně, stránku si založte a pracujte s ní. Fanoušci budou postupně přibývat. Zkusit taky můžete placenou propagaci konkrétního příspěvku. Ideálně třeba nějakou soutěž nebo něco zajímavého, co si lidi budou doborovolně sharovat mezi sebou. Větší firmy obvykle mají správu FB stránky outsourcovanou.

Minimální náklady:
Implementace: 0
Minimální kredit: 0 (u placené propagace příspěvku od 10 Kč/den)

Výhody:
Skvělá možnost cílení na konkrétní typy lidí
Kampaně už od 10 Kč/den
Jednoduchá správa
Když budete dobří, můžete způsobit řetězovou reakci a lidi si Vás budou sdílet sami
Tvoříte si povědomí o značce

Nevýhody:
Lidi na fejsbůku se chtějí bavit. Nechtějí nakupovat. Co z toho plyne? Přímých konverzí bude minimum.

Tohle je základ. Až budete mít tyto věci zmáknutý, můžete přemýšlet o rozšíření. Nabízí se Youtube, Aukro, různý affiliate, bannery, slevomaty atd. Na čem určitě zapracujte, je optimalizace pro vyhledávače. Ano, to je to SEO. Nesnažte se dělat si to sami a poraďte se s někým, kdo tomu rozumí. Pozor aby tomu opravdu rozuměl, jen „rozumět“ tomu nestačí. SEO Vám může pomoci úplně stejně, jako propagace výše uvedená nebo třeba i více. O tom já psát ale nebudu, páč nejsem zase takovej borec. Na to jsou tady jiní šamani.


Posted 31.3.2015 by Marek Cerny in category Nezařazené

1 thoughts on “Ve zkratce: Jak propagovat nový eshop

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*