Červenec 21 2015

Liberland – konec slávy?

O Liberlandu, nejnovějším „státním útvaru“ na hranici Chorvatska a Srbska toho bylo napsáno již mnoho. Otázkou je, zda již nebylo napsáno úplně všechno a nezačíná se zájem o Liberland vytrácet. Vít Jedlička, president a zakladatel Liberlandu, nyní cestuje po světě, poskytuje rozhovory béčkovým televizním pořadům, které nesplňují ani základní kritéria kvality pro noční vysílání na ČT2 a místo toho, aby udělal nějaký zásadní krok pro uznání Liberlandu dalšími zeměmi, navštěvuje místa, kde se v budoucnu chystá založit liberlandskou ambasádu. Důležité je podotknout, že tyto výlety jsou sponzorovány převážně z transparentního účtu u Fio Bank, na který lidé posílají příspěvky na fungování Liberlandu. Pro pana Jedličku je to tedy spousta zaplacených dovolených.

Pokud to ale myslí vážně, a já mu držím palce, byť to tak nemuselo v předchozích větách vypadat, měl by učinit něco, čím se jasně rozsekne, jak to tedy s tím Liberlandem je. Je vznik státu na území terra nullius uprostřed Evropy legitimní nebo ne? Existuje vůbec takové území? Chorvatská policie oblast Liberlandu hlídá, nikoho do ní nepouští (s vyjímkou místních obyvatel – čímž diskriminuje některé jiné občany EU) a pravidelně zatýká osoby, kterým se do Liberlandu podaří nějakým způsobem dostat. Proč tedy Jedlička nejede do Liberlandu, nenechá se zatknout (bude se o tom všude psát), nepožádá český konzulát o pomoc a neobrátí se na evropský soud, kterému nezbyde nic jiného, než rozhodnout, komu území Liberlandu patří?

Před několika měsíci to vypadalo, že Liberland má šanci na úspěch. Možná malou, ale aspoň nějakou. Dnes se mi spíše zdá, že jde o prachy a o Jedličkovu snahu se zviditelnit. Je to škoda, protože sám jsem si už zažádal o občanství.


Posted 21.7.2015 by Marek Cerny in category Nezařazené

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*