Březen 8 2016

Kde najít kvalitní obrázky a fotky zdarma i pro komerční užívání?

V poslední době mi na blog nezbývá moc času, práce na webu je hodně, grafika taky nepočká a k tomu připravujeme cestu do Indie, na kterou se vydáváme už v pátek. Chci se s Vámi ale podělit o dobré tipy na fotobanky a servery, které zdarma poskytují fotografie a obrázky pro soukromé i komerční užití. Určitě se najde mnoho takových, kteří si s licencemi u fotek nedělají vrásky a prostě čmajznou nějakou fotku na Googlu. Nikomu nehodlám nic vnucovat, ale až takovým lidem přijde faktura na zaplacení licenčních poplatků, určitě jim dojde, že nezvolili úplně optimální přístup. Takže jak tomu předejít?

Google využít samozřejmě lze, ale je potřeba nastavit správnou licenci. Zadejte klíčové slovo, překlikněte se na obrázky, poté na „vyhledávací nástroje“ -> „Práva k užití“ a vyberte to co vás zajímá. Nevýhodu toto řešení přeci jen má. Pokud by Vás někdo nařknul z toho, že jste mu ukradli obrázek a Google mezitím obrázek ze svého indexu odstraní, nemáte jak dokázat, že jej Google nabízel pod licencí zdarma. Navíc Google za nic neručí.

Další variantou jsou free fotobanky, kterých poslední dobou vzniká dost. Tou asi nejznámější a určitě nejvíc nejlepší je Pixabay. Obsahuje přes 580.000 fotek, vektorů a dokonce i videí. Po jednoduché registraci můžete obrázky ihned stahovat a používat dle libosti. Jste-li fotograf, můžete do databáze také přidat svoje díla a udělat tak radost ostatním. V historii Vám navíc zůstávájí všechny stahované soubory a dokazování původu fotek je proto mnohem snadnější.

Podobnou službou, jako je Pixabay je Freeimages. Služba funguje vlastně úplně stejně, jen databáze je o něco slabší. V tuto chvíli asi 390.000 fotek, z nichž některé jsou stejné jako na Pixabay.

Poslední variantou, kterou občas používám, je Flickr. Registrujte se a můžete procházet obrovské databáze obrázků špičkové i horší kvality. Nemůžete však ihned začít sosat vše co vidíte, je potřeba v preferencích nejprve nastavit typ licence, který potřebujete. Řady fotek potom náhle prořídnou, avšak stále se jedná o zajímavý zdroj, kde toho najdete dost.

Máte-li v hlavě konkrétní představu fotky, jakou potřebujete, občas je trochu boj ji najít. Osobně jsem však nakonec téměř vždy řešení našel. A pokud ne, vždy je tady varianta potěšit akcionáře placené fotobanky.


Posted 8.3.2016 by Marek Cerny in category Nezařazené

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*