Červen 17 2015

Jak mi jeden cizí člověk mění už dva roky život

Možná mě budete mít za kulturního barbara, ale pravda je, že nečtu. Jó, jako ano, přečtu si zprávy na internetu, přečtu si tam i kopce jiných zajímavých či zábavných článků, čtu fejsbůk a sem tam si koupím pro pobavení MAXIM. Co se ale týče beletrie a vlastně až na pár vyjímek knih obecně, můj osobní názor je (a nikomu ho nevnucuju), že je to ztráta času. Je to prostě jenom zábava, stejná, jako třeba pařit na PlayStationu.

Je to asi dva a půl roku zpátky, kdy jsem to s knihama chtěl znovu zkusit. Neměl jsem ale chuť číst jen tak pro zábavu, když už jsem se do toho chtěl pustit, muselo mi to taky něco dát. Hledal jsem knížku, která by mě mohla trochu nakopnout a povzbudit k práci. Na doporučení iBooks jsem si stáhnul knihu „Kopni do tý bedny“ od Seth Godina. To jméno mi bylo povědomý. Líbil se mi i nízký počet stránek, díky kterému jsem to všechno přelouskal za pár večerů. Něco tak plytkýho, obecnýho, bez jakýhokoli konkrétního dopadu na mou pracovní motivaci jsem ještě nikdy nečetl. Kdybych si místo toho přečetl Kačera Donalda, možná by mi to dalo víc.

Myslel jsem si, že to byla poslední kniha, za který jsem utratil svoje těžce vydělaný prachy. Vlastně to je pravda, protože tu další knihu jsem dostal k narozeninám. Čtyřhodinový pracovní týden (POZOR: název u některých hloupějších lidí vzbuzuje posměšky) od Tima Ferrisse byl podstatně tlustější bichle, což ve mě vzbuzovalo trochu nedůvery. Zpětně jsem strašně rád, že jsem se do toho nakonec pustil, protože pokud hledáte způsob, jak si usnadnit práci, jak si udělat víc času na ty skutečně důležitý věci, jak vzít život do svých rukou, jak začít podnikat, jak být svobodnější, neexistuje lepší návod. Nebo já ho zatím neobjevil. Tahle kniha je úplně jinak postavená, než ta Godinova, je totiž konkrétní. Místo toho, aby bylo na sto stran rozepsáno to, že je super podnikat a řídit si svůj čas, Tim sepsal návod jak s podnikáním začít, na co si dát pozor, zveřejnil svoje zkušenosti, jak otestovat trh, jak zjistit potenciál určitého produktu a další věci.

Přestože v době, kdy jsem knihu četl, jsem byl normálně zaměstnán a podnikání mi zabíralo tak 5-10% času, uplatnil jsem některé fígle v práci a musím říct, že mi to ušetřilo dost času a starostí. Mnoho z principů v knize uvedených uplatňuju stále.

K Vánocům jsem dostal vymodlenou druhou Ferrissovu knihu „Čtyřhodinové tělo“. Měl jsem z ní radost jako malý kluk a ještě na Štědrý večer jsem ji začal číst. Od 4. ledna jsem začal držet tzv. Slow Carb diet, kterou Tim asi sice nevymyslel, ale určil její jasná pravidla, díky kterým je tahle dieta ta jediná, která na mně skutečně funguje. Podařilo se mi zbavit 12kg a stále pokračuju. Tahle knížka ale není jenom o dietě, je o celém lifestylu, o zdraví, je o Vašem těle, naučí Vás něco o sobě.

V roce 2012 v USA vyšla nejnovější Timova knížka, Čtyřhodinový šéfkuchař, v roce 2013 byla přeložena do češtiny. Zatím ji nemám, ale už teď vím, že v mé knihovně dlouho chybět nebude. Kniha to není ani tak o vaření, ale o učení. O naučení se čehokoli za minimální čas. Vše vysvětleno na vaření. O tom poreferuju ale až časem.


Posted 17.6.2015 by Marek Cerny in category Nezařazené

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*