Květen 29 2015

iPhone is dead. Long live the Note III.

Když jsem se po prodeji iPhonu rozhodoval co dál dělat, Samsung Galaxy Note III pro mě byl jasná volba. Tak nějak by to mohlo začít, jenže nezačne. Výběr nástupce byl totiž zapeklitej a až do poslední chvíle jsem váhal, co vlastně pořídit. Střídám telefony stejně často jako ponožky, takže tak dvakrát do roka. Proč? No baví mě to. Proto. Je to už nějakej ten pátek, kdy jsem počítal, kolik jsem už vlastnil telefonů. Číslo bylo 73, jenže od té doby už uteklo zase pár let. Na fóru o mobilech my-mobile.cz, které jsem mimochodem v roce 2006 založil (dnes má již 117 tisíc členů), mám v podpisu dokonce asi polovinu všech telefonů vypsaných. Víc se tam nevešlo.

Takže iPhone šel z domu, (zase se k němu vrátím, nedám na něj dopustit) a já chtěl zkusit nějaký Android. Požadavky byly: co největší displej, hw parametry na úrovni top telefonů, baterie alespoň 3000 mAh, podpora nejnovějšího Androidu Lollipop, dobrý poměr cena/výkon. Z toho mi nejlépe vyšli čtyři kandidáti: Samsung Galaxy Note III, Motorola Nexus 6, Sony Xperia Z3, LG G3. Díky několika zajímavým vyfikundacím, které sice nevyužiju, ale je cool je mít v mobilu a díky zajímavému S pen stylusu jsem se nakonec rozhodl pro Note. Sehnal jsem jej za 7499 Kč ve verzi s 32GB pamětí. Takže mi po prodeji iPhonu ještě zbylo na kafe.

Co se týče vzhledu, je to prostě velká černá placka s plastovými zády, které imitují kůži. Ne moc věrně. Displej je kapitola sama pro sebe, 5,7″ Super AMOLED s FullHD rozlišením je boží. Ty barvy! Ten prostor! Ostatní parametry jsou srovnatelné s těmi nejlepšími Androidy na trhu, 4 jádrový procesor Snapdragon 801 2,3GHz je sice již starší kousek, ale pořád výkonem nadprůměrný. 3GB paměť se stará o celkem plynulý chod systému. Skoro tak plynulý, jako u iPhonu, který disponuje pouze 1GB pamětí. Ano, skoro. LTE, 32GB paměť, bluetooth, infraport, wifi, barometr, gyroskop, spousty dalších senzorů, to má dneska každej. S pen je ale vychytávka s vyšším smyslem. Vytáhnete stylus a můžete začít kreslit na displej, vystřihávat z něj kousky obsahu, zapisovat si ruční poznámky. Pěkný, v praxi sem tam i použitelný.

Telefon nijak nešetřím, mám nonstop zapnutej Bluetooth (spárován s hodinkama COGITO), wifi nevypínám, jas cca na 60%, denně udělám několik hovorů, mám nastavenou kontrolu mailů každých 5 minut, hodinku denně strávím na netu přes LTE, často si taky zahraju 8 Ball Pool. V týhle zátěži mi vydrží tak den a půl. Když jsem to samý dělal s iPhonem, v pět odpoledne mi hlásil 20%.

Jistě, pár nevýhod bych našel taky. Systém je zahlcenej crapwarem, kterej nelze smazat (jedině po rootu). Foťák, byť 13MPx, nefotí nic extra. Video nemá stabilizaci. Online video (třeba youtube :)) nelze v prohlížeči posunout dopředu. Vždycky to spadne, zkoušel jsem 4 prohlížeče. Po upgrade na Lollipop nefunguje bluetooth 4.0. Musel jsem provést downgrade. Google Play mi dlouhodobě nevyhovuje, je zmatečnej. Na KitKatu (4.4.2) nefunguje režim „nerušit“. Když ho nastavíte automaticky od – do, bere v potaz jenom od, sám se nevypne. Blbý.

Asi bych našel ještě další chybky, ale přece nebudu pomlouvat svůj novej telefon. Hodnocení? 8/10. Za ty prachy?


Posted 29.5.2015 by Marek Cerny in category Nezařazené

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*