Březen 17 2015

Duolingo – naučte se jazyk zábavně, rychle a zdarma

Tohle není reklama. Není. Né jako fákt, čtěte dál. O víkendu jsem objevil (vlastně mi byla ukázána – díky Tome) aplikace pro efektivní výuku jazyků – Duolingo. Natolik mě zaujala, že jsem se rozhodl poctít ji umístěním zmínky na svůj blog. Web slibuje, že Vás vzdělá ve znalosti jazyka dle vašeho výběru, že Vás to bude bavit, zabere Vám to jenom pár minut denně a navíc za to nezaplatíte ani korunu. Tak se na to kouknem.

Po jednoduché registraci (můžete si přihlásit třeba přes Facebook) si zvolíte jazyk na kterém potřebujete zapracovat. Následně absolvujete zařazovací test, podle nějž systém pozná, na jakém levelu se momentálně nacházíte a zda má začít s výukou úplně od začátku nebo ne. Nevýhodou je, že systém pracuje na principu kombinace dvou řečí, kdy překládáte věty z jednoho jazyka do druhého. Jediná kombinace s českým jezykem je Čeština<->Angličtina. Chcete-li se tedy učit třeba jazyk afrických křováků, bude výuka probíhat v angličtině. Nezbývá než doufat, že časem dojde k rozšíření jazykových možností pro Čechy, kteří i Slovákovi rozumí tak maximálně každé třetí slovo. Já sám jsem vyzkoušel výuku AJ, chystám se ale i na němčinu.

Samotná výuka probíhá tak, že překládáte jednoduché české věty a fráze do Angličtiny a opačně. Součástí je i poslech, kdy je Vaším úkolem napsat, co Vám anglický robot říká. bát se nemusíte, je mu dobře rozumět. Další metodou výuky je doplňování správných slov do věty (vždy máte na výběr pár možností) nebo vybírání bezchybně napsané věty. Poslední způsob testu doporučuji využít pouze za předpokladu, že nechcete trénovat cizí jazyk v pracovní době, kdy Váš šéf sedí ve stejné kanceláři. A to proto, že budete mluvit. Duolingo bude kontrolovat Vaši správnou výslovnost. Naštěstí i na to inženýři v Duolingu mysleli a v nastavení tak můžete tuto formu zkoušky vypnout.

Systém je vymyšlený tak, že budete procházet jednotlivými kapitolami, kdy každá je zaměřena na procvičování jiné gramatiky nebo okruhu slovíček. Po dokončení každé kapitoly Vás čeká test, který když splníte, můžete pokračovat dále.

Dalším motivačním faktorem je určení denního cíle. Na začátku kurzu si určíte počet bodů, kterého chcete dosáhnout každý den. Za splnění jedné kapitoly dostanete 10 bodů. Jedna kapitola trvá cca 5 minut, pokud nejste úplně levý. No a pak už je jenom na Vás, jestli to myslíte vážně nebo ne a jestli budete plnit cíl, který jste si sami určili. Na každé stránce taky vidíte, kolik dnů v řadě už plníte své cíle. Čím vyšší je toto číslo, tím spíše si to nechcete pokazit. No a pokud je i tohle málo, spojte si profil s kamarády a předhánějte se, kdo má více bodů.

Tak co? Let’s go.


Posted 17.3.2015 by Marek Cerny in category Nezařazené

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*