Listopad 26 2015

5 věcí, na které by si provozovatelé eshopů měli dát pozor

1) Registrace na ÚOOZ
Možná Vás to vůbec nenapadlo (jako mně), ale jako provozovatel eshopu, který disponuje osobními údaji svých zákazníků a uchovává je pro vlastní potřeby (pro potřeby objednávky atd.) byste se měli registrovat u Úřadu pro ochranu osobních údajů. Současná legislativa tento případ sice konkrétně nezmiňuje, ale pravidla v této oblasti podnikání se neustále mění a zpřísňují, proto doporučuji bezplatnou registraci provést. Lze tak učinit pohodlně online. Nemusíte tak mít strach, že se zákon opět změní, vy si toho nevšimnete a přijde Vám pokuta.
2) Cookie lišta
Asi jste si už všimli, že od 1.10.2015 na Vás skoro na každé strnánce vykukuje lišta s informací o tom, že daná stránka využívá cookies. Pokud na eshopu používáte Google Adsense nebo Google Analytics s demografickými údaji, měli byste si lištu také nainstalovat. Vyžaduje to Google, nikoli český zákon. Weby, které dané pravidlo porušují, mohou v budoucnu očekávat nějaké penalizace ze strany Googlu.
3) Platba DPH za nákup zahraničních služeb
I když nejste plátci DPH, ale nakupujete služby či zboží z jiných zemí než z ČR, musíte se stát tzv. identifikovanou osobou a odvádět DPH z každého takového nákupu. Týká se Vás to třeba v případě, že využíváte reklamu na Facebooku nebo Google Adwords.
4) Kontrolní hlášení
Novinka od ledna 2016, která znepříjemní život živnostníkům a malým firmám. Jedná se o celkem komplikovanou účetnickou záležitost, kterou bude třeba dodržovat. I za malé pochybení hrozí vysoké pokuty. Nechci plašit, přečtěte si o tom něco třeba zde.
5) Souhlas se zasíláním newsletteru
Vzít seznam zákazníků, kteří už u Vás v minulosti nakoupili a poslat jim hromadný email se super nabídkou. Jednoduché, ale pokud nemáte od každého zákazníka výslovný souhlas se zasíláním obchodních sdělení, jedná se o zakázanou praktiku. Souhlas musí být navíc jednoduše odvolatelný. Všechny informace se musí nacházet na webu. Takže pozor.


Posted 26.11.2015 by Marek Cerny in category Nezařazené

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*